• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları

Bilge Öğretmen (Ali Erkan Kavaklı)

Bilge Öğretmen (Ali Erkan Kavaklı)

 “Kendini yenilemeyen ve geliştirmeyenler sadece mezarlıkta yatanlardır. Kendimi geliştiriyor ve yeniliyorum” diyen Ali Erkan Kavaklı, yenilenmiş bilgilerle romanlarını yazmaya devam ediyor.

Ali Erkan Kavaklı kitapları arasında bir yenisini daha ekledi. Bu hızı nasıl yakaladığı konusunda fazla söze hacet olmadığını düşünüyorum. Onun yurt çapında devam ettirdiği konferanslar zincirindeki birkaç konuşmasını dinlediğim için çalışma temposunu biliyorum.

Konferanslarındaki canlılık ve hızı kitaplarında da görmek mümkün. Belki de tabii olanı bu. Bundan önceki romanı Gülen Öğretmen’i okuduğumda bazı güzel duyguları, heyecan verici hazları tattığımı hatırlıyorum. Romanlarında bir canlılık, bir ruh, bir güzellik var, sizi kendine bağlayan, çeken, sıcacık duyguları size yükleyen…

Kendisi de bir öğretmen olan Ali Erkan Kavaklı, okul ortamında yaşananların, solunan havanın farkında. Yıllarca bu konudaki sıkıntıları çözmek adına kafa yormuş bir isim. Bilge Öğretmen de bu sıcaklığı, bu içtenliği, bu samimiyeti bulmanız mümkün. Sanki sizden bir bölüm var sayfalarda, satırlarda… ya da çocukluk döneminizde yaşadıklarınız nostalji olarak gözünüzün önünden akıp geçiveriyor. Sizi alıp içine çekiyor, coşkun sular gibi kabarıyor, serinletiyor, rahatlatıyor, yangıdan kurtulmanın güzelliğini yaşatıyor.  Şehirlerde, kalabalıklarda yaşananları gözler önüne seriyor… 

Ahlaki çöküntünün yaşandığı zaman diliminde, çocukların doğru ahlâkî öğretilere, yüreklerine girebilen bir rehbere ihtiyacının olduğunu ve bu rehberin neler yapabileceğini akıcı, sade ve pürüzsüz bir anlatımla kelimeler aracılılığı ile size yudumlatıyor.

            Okumayı, bilgiyi, çalışmayı sevdiren Bilge Öğretmen, günümüz insanının ve eğitim sisteminin şiddetle ihtiyaç duyduğu bir öğretmen profilini ortaya koyuyor. Öğrencileri seven ve onlara gerçek anlamda rehberlik eden idealist ve fedakâr bir öğretmeni anlatıyor.

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın ve bizim bu yapıdaki idealist öğretmenlere ne kadar çok ihtiyacımızın olduğu bir geçek olarak önümüzde dururken, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin neler yapabileceğini, nelerle karşılaşabileceğini açık bir şeklide tespit ederek çözüm yollarını da aynı güzellik ve incilikte sıralayıveriyor, yazar Ali Erkan Kavaklı.

Cemal öğretmen, hayat serüvenine Gülen Öğretmen‘de kaldığı yerden bu romanda da devam ediyor:

Romanda uyuşturucu ve alkol belâsına düşmüş bir ailenin yaşadıkları gözler önüne seriliyor. Remzi Beyin büyük çocukları Taştan ve Taner uyuşturucu parası bulmak için babalarının fotoğraf dükkânında ne varsa satarlar ve Remzi Beyi iflasa sürüklerler. Remzi Bey, kendini alkole verir. Kızı Melisa idealist öğretmen Cemal’in öğrencisi olur.

Cemal, öğretmenliğin gönle girme sanatı olduğunu bilen ve mesleğini tutkuyla yapan bir insan. Melisa, öğretmeninden o ana kadar pek duymadığı, ailede söz edilmeyen dini konuları duymaya başlar; Allah’ı ve dini değerleri öğrenir. Ailesiyle nasıl başa çıkacağını uzun zaman bilemez, uyuşturucu ve alkol batağındaki ailesiyle çatışır. Bir gece kendisine saldıran sarhoş Remzi Beyi bıçaklar ve hapse düşer. Cemal, onu hapiste yalnız bırakmaz, mektup yazar, kitap gönderir. Hapishane Melisa için okul olur. Bol bol okur. Cemal, Remzi Beyle ilgilenir. Ayrı yaşadığı eşiyle barıştırır. Aileyi kurtarır ve sonunda Melisa içerden çıkar, genel liseyi bırakıp kız meslek lisesine devam eder…

            Okulda kavga eden, inanç tartışması yapan Cevdet, Tunç, Kaya, Sena gibi birçok öğrencinin gönlünü kazanmayı başaran Cemal Öğretmen, onların derslerde başarılı olmasını sağlar. Mustafa, Mert, Musa, İbrahim gibi radikal öğrencileri yumuşatır, onlara farklı düşüncedeki insanlarla barış içinde birlikte yaşama sanatını öğretir. Aileleri ve öğrencilerle görüşerek birçok olayı çözer. Öğrenciler ders çalışmayı zevk ve ibadet olarak görmeye başlar ve okulda başarı artar.

Bilge Öğretmen, okullardaki şiddeti masaya yatırarak uyuşturucu ve alkol kullanan, ahlâk dejenerasyonuna uğrayan öğrencilere yeniden milli ve manevi değerleri kazandırmayı hedefler.

Yazar Ali Erkan Kavaklı’nın Kader Kapımı Çaldı ve Gülen Öğretmen romanlarını okuyanlar Cemal Öğretmeni tanırlar. Bilge Öğretmen romanı da onların devamı niteliğinde bir roman.  

            Cemal öğretmen, mesleğini ve öğrencilerine faydalı olmayı seviyor. İşini bir ibadet coşkusuyla yapıyor. Doğru eğitim metotları takip ediyor. İşini tatildeymiş gibi yapmayı ilke edinmiş. En önemlisi, önce yüreklere sonra beyinlere girmeyi biliyor.

            İnançsızlık batağında boğulan, birbiriyle çatışan öğrencilerle ilgileniyor. Bir eğitim yılının sonunda onları birbirini seven, birbiriyle yardımlaşan, öğretmenlerine ve ailelerine saygılı insanlara dönüştürüyor. Bol bol kitap okutuyor, dini hikâyeler anlatıyor, öğrencileriyle teneffüslerde, bahçede, okul dışında beraber oluyor, aileleri ziyaret ediyor…

            Sonunda öğrencilerini kazanıyor, problemleri çözüyor, okulun havasını değiştiriyor.

            Doğru eğitim metotları ve sevgi dolu bir yürekle çocuklarını eğitmek isteyen veli ve öğretmenler için iyi bir model Cemal Öğretmen. Öğretici ve yol gösterici bir kitap Bilge Öğretmen.

  Eğitimin problemleri karşısında şikâyet etmek ve mazeretlere sığınmak yerine çareler üretmeyi tercih eden bir öğretmen Bilge Öğretmen.

Öğretmenlere, çocuklarına doğru rehberlik eden bir öğretmen bulmak isteyen anne ve babalara, kısaca okul maceraları okumak isteyen herkese, Nesil Yayınları arasında çıkan, Ali Erkan Kavaklı’nın yeni romanı Bilge Öğretmen ilk okunacak kitaplar arasında olmalıdır. Tavsiye ediyorum.

 

Duran Çetin

www.durancetin.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret327313