• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin

Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehrin Önemi

Karaman Anadolu Lisesi-Mehmet Ali YILDIZ

-Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehrin Tarihinin Önemi

Duran Çetin: Tarih demek geçmiş demek. Sadece geçmiş değil geçmişin birikimi ve kültürü demektir. Geçmişin getirdikleri edebiyat için vazgeçilmezlerdendir. Edebiyatın beslendiği tarih derinliğinde zengin kültürün yansıması zengin edebiyatı ortaya çıkaracaktır.

-Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehrin Eserlerinin Önemi

Duran Çetin: Tarihten gelen geçmişin tapuları olan eserlerden etkilenmek kaçınılmazdır. Bu esereler sadece üst yapı olarak düşünmemek gerekir. Toplum üzerindeki davranış ve geleneklerin de eser olarak görmek ufkumuzu açacak ve edebiyat üzerindeki derinlemesine etkisini gösterecektir. Bu eserler edebiyatçının etkilenmesi ve etkileme sürecinde baskın rol üstlenecektir.

-Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehrin Bulunduğu Yerin Önemi (Konum)

Konumdan etkilenmemek mümkün mü? Deniz kenarındaki bir yerin bırakacağı intiba farklı olacaktır. Yeşillikler içinde farklı, tarihi eserlerin gölgesinde daha farklı olacaktır. Edebiyatın şehirdeki etkileşimi, şehrin bulunduğu konum itibariyle seslenişi edebiyatta şehir ilişkinde önemli bir yeri vardır.


-Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehrin Geçmişi ve Unutulanları

Duran Çetin: Unutulanlar deyince vefa aklıma geliyor. Vefasızlık aklıma geliyor. Edebiyatın konularından biri de vefadır. Çokça vefasızlık örneklerini görebiliriz. Vefasızlık değil mi hatır gönlü hükümsüz hale getiren? Öyleyse şehrin canlı tutulması geçmişi ile mümkündür. Geçmişten koparılan şehirler kentleşme hevesiyle yanıp tutuşur. Bu da edebiyatı hükümsüz hale getirebilir. Güzellikler, geçmiş ve geçmişten getirilenlerle mümkün olacaktır. Şehirle ilgili yazdığım öyküler ve romanlarımda hep şehrin geçmişini ve unutulmaya terke dilmiş yönlerini işlemeye çalışırım.

-Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehrin Esnafın Önemi

Duran Çetin: Kahramanları şehrin esnafı olan birçok eser var. Eserlerde kahramanlar şehrin yaşantısını canlı tutmaya çalışırlar. Esnaf şehrin vizyonudur. Kişilikleri ve kişilik özelliklerini yansıtır. Şehrin esnafı şehrin özelliğini yansıtır. Edebiyat şehri anlatma çabasındaysa vazgeçilmezlerinden biri de esnafları olacaktır.

-Edebiyat Şehir İlişkisinde Şehre Yön Veren Önemli Kişilikleri ve Önemi

Duran Çetin: Örnek verelim sadece. Mevlana, Şems…  Onlarla ilgili onlarca eser yayınlandı ve çok tanındı. Bu eserlerin yaygınlaşmasının nedeni elbette bu isimlerdi.


-Edebiyat Şehir İlişkisinde KONYA'nın Edebi Gelişimi

Duran Çetin: Türkiye’deki en önemli merkezlerden biridir. Şehrin birikimi bunda etkilidir. Türkiye çapında kitabı yayımlanmış birçok yazarın Konya’da yaşadığını veya Konya’da yetiştiğini ve beslendiğini birçok kişi bilmez. Hâlbuki bu zenginlik geçmişten geliyor. Şehrin edebiyatından. sanatından. eserlerinden ve kültüründen beslenmesinden kaynaklanıyor.

Konya'da yaşıyor olmaktan ve Konya'nın şehir kültüründen besleniyor olmaktan da oldukça mutluyum.3703 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret226852