• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin

EVLİLİĞİN DEVAMINI SAĞLAMA YOLLARI

    Adana'da 'Sebep ve Sonuçlarıyla Boşanma Olgusu' Konulu Sempozyum Düzenlendi. 
    Yuva Kurma ve Aileyi Koruma Derneği (Yuva Kur) tarafından organize edilen sempozyum 10 Nisan pazar günü saat 10.00'da Seyhan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 
    Sempozyuma, Ümit Aktaş, Eğitimci-Yazar Duran Çetin, Ali Erkan Kavaklı, Patricia Muradi, Çetin Özbey, Eğitimci Yazar Mus'ab Seyithan, Dr. Ramazan Balcı, İslam Hukuku Uzmanı Mehmet Çelen, Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, , İletişim Uzmanı Sadık Güneş, Eğitimci Yazar Ahmet Kalkan, Eğitimci-Yazar Ali Çankırılı, Avukat Hüseyin Turgut Bahar ve İlhan Atasoy konuşmacı olarak katıldı.

SEMPOZYUMDA YAPTIĞIM KONUŞMANIN METNİ:

EVLİLİĞİN DEVAMINI SAĞLAMA YOLLARI

Evlilik Müessesi

a-Evliliğe adım atmada kullanılan yöntemler (Evliliğe hazırlık dönemi-Kız isteme yolları)

Görücü usulüyle, ailelerin araştırmalarıyla evlilikler günümüze kadar geldi. Toplumun büyük bir kısmında halen de devam ediyor. Hatta bu konuda gereğinden fazla katı kurallar çerçevesinde geçmişten getirdiğimiz statik bir uygulama da söz konusu. Yakınlarımdan birçoğu ve hatta ben bunu yaşayanlardanım. Hazreti Peygamberin uygulanması istediği kuralları çok görenler oldu. Evlenecek adayların birbirleri ile konuşmalarına bile müsaade etmedik.

Bunun bir türevi sayılabilecek başka bir yöntem de kız vermek ve kız verdiği evin kızını almak…

Günümüzde bunların tamamen dışında gelişen ve şekillenen bir gerçeklik daha var. Kerih görsek de bu gerçekliği örtemeyiz. Bazı aileler özgürlük adına çocuklarını tamamen serbest bırakıyorlar. Flört hayatının arkasından gelen bazen mecburiyetten bazen de gerçekten isteyerek evlilikler söz konusu oluyor. Bu konuda dindar, dindar olmayan diye de ayrımı çok uygun bulmuyorum. Zira her iki uçtan da farklı örnekler yaşanıyor ve sayısı azımsanmayacak kadar farklı ekstra çeşitlemeler mevcut.

Belki şimdi söyleyeceklerimde bundan yıllar öncesi insanlarını ürkütecek kadar komik ve trajikomik bir şekil daha söz konusu. Kuşak kuşak programlarda saatlerce çöpçatanlık yapanlar, örfümüze yeni bir evlilik şeklini daha soktu: Televizyon evliliği. Milletin önünde cereyan eden bu programlarda evlenenler de az değildir.

İnternet. Bu yöntemle uzak diyarlara hiç tanımadığı mekânlara giderek evlenen ya da evlilik düşüncesiyle hayatta kaybolanları da unutmamak gerekir.

Huzurlu bir hayatın kurulacak sağlıklı bir aile yuvasıyla mümkün olacağını söylemeyen yoktur. Evde huzur varsa sokakta da huzur olacaktır. Dolayısıyla ülkede de huzur yayılacaktır. Toplumun huzurunun ailelerdeki huzura bağlı olduğu gerçeğinden hareketle huzurlu aileleri oluşturmak için yapılması gerekenleri fert bazında ve devlet açısından farklı misyonlarla yerine getirilmesi gerekecektir. Bunu, konumuzu aştığı için fazla irdelemeden, huzur üreten evliliğin toplumuzdaki yer etmiş fikirlerine bir bakma da faydalar var.

b-Evlilik anlayışımız

Evliliğin devamını sağlamanın yollarını irdelemeden önce evlilik müessessinin yapısına bakmakta fayda mülahaza ediyorum.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ2404 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret220646