• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin

Konya Kitap Günleri

Konya Kitap Günleri kapsamında 26 Kasım 2011 cumartesi günü Zindankale Sanat Galeirsinde düzenlenen saat 13,00 da söyleşi ve imza günüm vardı.

Söyleşi için gelen dostlara teşekkürler. Kitaba olan ilgi beni memnun etti...

konuyla iligli yazım:

KONYA KİTAP GÜNLERİ

 

Konya’da eksiği hissedilen bir konuyu dile getirmek bizlerin görevi. Bu görev değişik mekânlarda farklı arkadaşlar tarafından dile getirilmiş, olması gerekenler anlatılmış ve Konya’da yaşayanlalar adına bir beklenti içinde olunmuştur.

Yıllar öncesinde şehrin dışında düzenlenen TÜYAP kitap fuarında yaşananlar Konya’da kitap fuarı ve kitap günlerini konuşmayı zorlaştırmıştı belki de.

Bu yıl 24 Kasımda başlayan Konya kitap günleri artı ve eksileri ile tamamlanmış ve Konya’da güzel sayılabilecek en önemli bir konu başlığının daha geliştirilmek üzere Konya gündemine oturduğu vakıası ayan beyan ortaya çıkmıştır.

Bu kitap günlerinde emeği geçen herkese (fikir aşamasından icraat alanına gelinceye kadar) teşekkür ediyorum. Zira Konyalı, çoluk çocuk kitap soluklanan bir 11 gün geçirmiştir.

İlk günden itibaren uğrak yerim olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Mekânın tasarımı hakkında fazla söze hacet yok. Bu alanda ancak bu kadar olunabilir. Gönül ister ki daha geniş ve yekpare bir alanda olsun…

Organizasyondaki kısmi eksiklikler giderilemeyecek türden değildi. Mesela söyleşi için gelenler ve imza günleri, organizasyon ekibi tarafından çok etkili bir şekilde Konya kamuoyuna duyurulabilirdi. Bu konu, kitap günlerinin belki de en zayıf halkasıydı.

Kitap günleri dışarıdan gelen yayınevleri açısından oldukça uzun sayılabilecek aralıktaydı. Bir Cumartesi başlayıp öbür Pazar sona ermesi daha makul olabilirdi.

Konuşma alanında daha etkin düzenlemeler yapılabilirdi… Konya kültür ve yaşamına ilişkin gösteriler ve çalışmalar sunulabilirdi…

Dışarıdan gelen yayınevleri ve diğer Konyalı dostlarımızla görüştüğümde, ilk iki gün dışında hallerinden memnunlardı. Bu da Konya’nın kitaba olan ilgisi için güzel bir durumdu. Zaten bu potansiyel Konya’da hep vardı. Bunu artırmak ilgiyi çoğaltmak, Konya Büyükşehir Belediyesinin gayreti ile daha da ileriye gidecektir, diye düşünüyorum.

Bütün okuryazar camianın buluşması için de kaçırılmayacak bir zaman dilimi olarak hafızalarımızdaki yerini aldı.

Hafta içindeki okul organizasyonları daha planlı hale getirilmelidir. Okullara göre günler ayrılabilir. Ya da en azından ilçelere göre bu öğrenci gezileri zamanlandırılabilir…

Büyükşehir’in yanında diğer ilçe belediyelerinin de organizasyonun içinde yer alması ilgiyi artırabilir…

Daha sıcak zamanlara alınarak gelenekselleşmesi için çalışmaların yanında kültür park içinde düzenlenmesi de düşünülebilir…

Bu şehrin yazarlarından daha etkin ve etkinlikli olarak istifade edilebilir…

Mekân güzel ama çok uğultulu…

Çay ve kahve servislerinin ücretsiz olması zikredilmeye değer bir durum…

26 Kasım Cumartesi günü benim de bir söyleşim oldu. Aynı zamanda imza günüm vardı. Katılan dostlarıma, katılamayan kitapseverlere ve ayrıca bize bu güzellikleri yaşatan Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bey’e ve diğer ilgililere çok teşekkür ediyorum.

Kitaplarla dolu, kitap kokulu nice güzelliklere…2285 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret226783