• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin

Duran Çetin’in kaleminden üç kitap daha raflardaki yerini aldı Macera Peşinde, Duran Çetin’in çocuklara yönelik kaleme aldığı renkli ve resimli kitabı Nar Yayınlarından çıktı.

Duran Çetin’in kaleminden üç kitap daha raflardaki yerini aldı


 

Macera Peşinde, Duran Çetin’in çocuklara yönelik kaleme aldığı renkli ve  resimli kitabı Nar Yayınlarından çıktı. Aynı yayınevinden çıkan bir diğer kitabı ise Tebessüm Öğretmen ve Öğrencileri ismini taşıyor. Çocuklara unutamayacakları olaylar zincirini roman tadında sunuyor…

 Nar Yayınları tarafından yayımlanan macera peşinde kitabı çocukların gönül teline dokunacak bölümlerinde Osman’ın yaptıklarını bizim kültürümüz ve inancımızla yoğurarak anlatıyor.

Duran Çetin her iki kitabında da inancın ve düşüncenin etrafını bir ahtapot gibi saran popüler kültüre, bizi biz yapan gerçeklerin değersizleştirilmesine, temelsizliğe, kültürsüzleşmeye şiddetle karşı çıkıyor.   İnancın, ahlakın kalıplara dökülmesine ve dayatmalara karşı duruşunu ifade ediyor…

Çocuk ve gençlere yönelik çalışmalarına ağırlık veren Eğitimci-Yazar Duran Çetin, çocuk ve gençlerin kendi değerlerimizle yetişmesi için kalem oynattığını ifade ediyor.

   Duran Çetin, eğlendirirken öğreten bir yazar. Kur’an metotları ile hikâyeler anlatıyor, faydalı olmak için yazıyor. Faydalı olmak için yazdığını her zaman ifade ediyor. Anlattıkları ile Mevlana’nın izinden yürüyor. En son yayınlanan kitaplarından biri olan roman, Mevlana’nın izinde yürüyen Tebessüm Öğretmen ve Öğrencileri, bir sınıfta yaşananları akıcı bir dille anlatıyor. Bazen sınıftaki eğlenceli bazen de öğrencilere hayat dersi veren olaylar örgüsüyle okuyucusunu kendine bağlamasını biliyor. Yanı başındaki komşudan habersiz yaşamanın verdiği sızıyı okuyucusu ile paylaşıyor. İlkokul, ortaokul ve hatta lise öğrencileri için değerlerimizi öğretme ve koruma adına yazılmış olan roman, okuyucusunu eğlenceli ve öğretici bir yolculuğa çıkarırken ömür boyu unutamayacakları bir lezzeti zihinlere nakşediyor. Kitap iyilik ve güzellikleri güzel bir dille anlatıyor. Öğrenci diliyle okul ortamını olduğu gibi ve olması gerektiği şekliyle akılda kalacak biçimde güzel bir anlatı ile kaleme alıyor.

Tebessüm Öğretmen, biliyor ki: Öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğrenme yöntemi farklı öğrenci vardır. Değersiz çocuk yoktur, değer verilmeyen çocuk vardır.
Tebessüm Öğretmen, değerler eğitimine, ahlak ve erdemlere önem veriyor. Roman boyunca Tebessüm Öğretmen sınıfındaki öğrencilere ders anlatıyor, yarışma yaptırıyor, gezi organize ediyor ve çok önemli erdemleri kazanmalarını sağlıyor.
Tebessüm Öğretmen iyimser biri, iyi insanlar yetiştirmek için çırpınıyor.
Ömer Öğretmen, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için uğraşıyor. Biliyor ki okumak:
İnsana ufuk açar… 

Macera Peşinde: Dura n Çetin, Nar Yayınları’ndan çıkan Macera Peşinde isimli masalı ile büyük küçük herkese sesleniyor. Kitap, Her şeyden öte, düşünmeye kapı aralıyor. Çocuklarımıza okuma hazzı veriyor... Okuma hızına katkı sağlıyor… Okuma alışkanlığı olmayanlara okuma alışkanlığı kazandırıyor. Sonundaki etkinliklerde, soruları cevaplatıyor, masalı farklı şekilde okuyucuya yeniden yazdırıyor, resimler çizdirerek öğrettiklerini pekiştiriyor… İkinci sınıftan 8. Sınıfa kadar okuma genişliğine sahip Macera Peşinde velilere de en yakın yardımcılık görevini yapıyor. Okula gitmeyen çocukları da eğitmek için anne babaların okumasını bekliyor… Birbirinden güzel, bölümlerden oluşan masal bizden biri olan Osman’ın ilginç, etkileyici ve sürükleyici maceralarından oluşuyor. Masal yolculuğunda çocuklarımızın bizden kopmaması için gerekli bilgi ve düşünceler var. Çocukların okuması veya çocuklara okunmak için harika bir kitap... Yabancı karakterler yerine bizden biri Osman’ın peşine takılmayı ve Osman’ın iyilik adına neler yaptığını zihinlere yerleştiriyor.

 Cüneyt: Beka Yayınlarından çıkan roman, parçalanmış bir aileden arta kalan Cüneyt ve kardeşi Nevzat’ın hayat mücadelesini anlatıyor. On sekiz yaşına kadar hiç görmediği ve ölü bildiği annesinin mezarını aramaya giden Cüneyt’in karşılaştığı sürprizler yürekleri hoplatıyor, duygu duvarlarını zorluyor... Düşüncelerin alt üst edildiği, gerçek ile yanlışın birbirine karıştırıldığı bir dönemde, kabul ettiği düşünce uğruna ölümüne verilen bir hayat mücadelesi… Bu mücadelenin anlamsızlığını gördüğü anda benimsediği yeni inanışın, keskin ve kararlı bir irade ile her şeye ve herkese rağmen inadına, bir sevda gibi yaşama serüvenini anlatıyor bu roman… Kimsesizliğin, horlanmışlığın ve terk edilmişliğin zehir gibi acı gerçeğini bütün çıplaklığıyla ve dehşetiyle ortaya koyuyor.
Aile ortamından uzak büyüyen, anne sıcaklığı bekleyen ve anne hasretiyle yanıp tutuşan masum yürekler… Hasret gözyaşları döken buğulu gözler…
Romana kattığı yorumlar ve ilave kahramanlarla “Değerler Eğitimi”ne de özen gösterilmiş. Okuma alışkanlığının dibe vurduğu bu dönemde ortaokul öğrencilerinin ve ailelerinin de rahatlıkla okuyabilecekleri, ibret alabilecekleri bir roman.

Duran Çetin, çocuklarımızın kendi değerlerimizle yoğrularak büyümesine büyük önem veriyor. Özgün eserlerinde hep bu noktadan bakıyor. Yetiştirdiğimiz nesilde saygı sevgi ve güzel davranışın öncelenmesi gerektiğini ifade ediyor. Masallar bize geleceği hazırlar. Bizi de geleceğe hazırlar, diyen Çetin, çocuklarımıza güzel insan olmayı öykü, roman ve masallarında anlatıyor. Ömür boyu unutulmayacak bu kitaplarında bizden kahramanların olmasına özen gösteriyor.


 Duran Çetin kimdir?

Konya'nın Çumra ilçesine bağlı Apasaraycık köyünde 1964 yılında doğdu. İlkokulu köyünde, orta öğrenimini Çumra'da tamamladı. Konya'da Selçuk üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu. Aynı yıl Eskişehir'e bağlı Sarıcakaya ilçesinde başladığı öğretmenliğe; Turhal, Kulu ve Çumra'da uzun yıllar devam etti. Görevine Konya’da devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

   *Konya gazetelerinde köşe yazıları kaleme aldı.
   *Bazı özel radyolarda   programlar yapıp yönetti. 
   *Halen KONTV'de her pazar saat 16,05'te yayınlanan "Kültür Dünyamız" programını hazırlayıp sunuyor. 
   *Berceste, Edebiyat Otağı, Çağrı, Ribat, Müsvedde, Yedi İklim, Ay Vakti, Vuslat, Hece Öykü, Mahalle Mektebi, "Edebistan", "İzedebiyat" "Edebiyat Ufku", Diyanet Çocuk, Kent ve Çocuk, Konya Çocuk dergilerinde hikâye ve yazıları yayımlandı. 

 ”Okuma-Yazma”, “Başarılı olmanın yolları”, “Ailede eğitimin önemi”, “Çocuk Eğitimi” konulu konferanslar sundu ve sunmaya devam ediyor.

*Antolojilerde öyküleri yayınlandı.

   Ödülleri:
   1- 46. Kütüphaneler Haftası çerçevesinde kitap ve okumaya katkı ödülü(2009).
   2- Konya Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Gazetecilik Başarı Ödülleri” yarışması birincilik ödülü (2010). 

Yazar hakkında üniversitelerde hazırlanan tezler:
    1- Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili
Ve Edebiyatı Bölümü  (Duran Çetin'in Hikâyeleri)
    2-Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili
Ve Edebiyatı Bölümü (Duran Çetin'in Romanları)
    3-Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü(Duran Çetin'in Hikaye Kitaplarının Halk Kültürü Açısından İncelenmesi)
    4-Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü(Duran Çetin'in Hikaye Ve Romanları)
    5-Ankara Üniversitesi Dil Ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (Duran Çetin'in Kitapları)
    6- Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü(Duran Çetin'in 3 romanında Halk Kültürü)
    7-Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü(Duran Çetin'in romanlarında Halk Kültürü)

 

Yayımlanmış eserler:
1 . Bir Kucak Sevgi (Hikâye)
2 . Güller Solmasın (Hikâye)
3 . Bir Adım Ötesi  (Roman)
4 . Kırmızı Kardelenler (Hikâye)
5. Yolun Sonu  (Roman)
6. Portakal Kızım (Roman)
7. Sana Bir Müjdem Var (Hikâye)
8. Gözlerdeki Mutluluk (Hikâye)
9. Toprak Gönüllüler (Roman)
10.Minik Göl (Hikâye)
11.Büyük Ödül (Hikâye)
12.Balkondaki Adam (Hikâye)
13.Gökkuşağı Yolculuğu (Masal)
14.Kül Yığını (Hikâye) -Beka Yayınları-
15. Portakal Kızım Sadece Ben (Roman)
16.Sevimli Kuş ve Susuzluk (Öykü)
17. Bir Yudum Şehir (Öykü)  
18. Bekleyiş (Öykü)  
19. Macera Peşinde (Masal)

20. Tebessüm Öğretmen ve Öğrencileri (Roman)
21. Cüneyt (Roman)
2036 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret226782