• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları

bksdevam2

                                                        
         
            Bir Kucak Sevgi
            (Hikâye)

2.Baskı104 sayfa, İthal Kağıt, Karton Kapak, ISBN:9757561798,Beka Yayınları
Çocukların dünyasına bir kucak sevgiyle açılan öykülerin dayanılmaz güzelliği ile sizi buluşturan bir kitap… Beş hikâyeden oluşan kitap, çocuklarımıza güzel Türkçe kullanmayı sağlamayı da hedefliyor…

 
 
Kitapla İlgili Değerlendirme Yazıları:

  BİR KUCAK SEVGİ ve GÜLLER SOLMASIN 
ALİ ERKAN KAVAKLI
 
Hikâyeci Duran Çetin, birbirinden güzel hikâye kitapları yayınlamış. Bir Kucak Sevgi, Güller Solmasın, Sana Bir Müjdem Var, Gözlerdeki Mutluluk velut yazarın yeni hikâye kitapları. Daha önce Kırmızı Kardelenler isimli bir hikâye, Bir Adım Ötesi, Yolun Sonu, Portakal Kızım adlı üç roman neşretmişti.
  Yazının Devamı için...

BİR KUCAK SEVGİ 

Ali Emre

Bir solukta okuduğum bir kitap var masamın üzerinde. Duran Çetin imzalı, sevgiyle başlayan: Bir Kucak Sevgi.

Çumra doğumlu, ilk ve öğrenimini yaptıktan yıllar sonra bu kez öğretmen olarak doğduğu ve okuduğu yöresine dönen yazarımız, çiğnediğimiz topraklara yıllar önce atılan bir tohum tanesinin, meyveli bir ağaca dönüşmüş haliyle, seslenişin en anlamlısı bir kitapla merhaba diyor hemşerilerine. Yazının Devamı için...  BİR KUCAK SEVGİ 
Ali Emre
Köşe yazıları,
Kitabın dı: BİR KUCAK SEVGİ;Doğum yeri ve tarihi:ÇUMRA/MART 2000 

Bir solukta okuduğum bir kitap var masamın üzerinde. Duran Çetin imzalı, sevgiyle başlayan: Bir Kucak Sevgi.

Çumra doğumlu, ilk ve öğrenimini yaptıktan yıllar sonra bu kez öğretmen olarak doğduğu ve okuduğu yöresine dönen yazarımız, çiğnediğimiz topraklara yıllar önce atılan bir tohum tanesinin, meyveli bir ağaca dönüşmüş haliyle, seslenişin en anlamlısı bir kitapla merhaba diyor hemşerilerine.

Kendisini yıllardır yakından tanımam hasebiyle kaleme aldığı ve adını koyarak piyasa sürdüğü kitabı hakkında söyleyebileceğim ilk söz “Sana ancak bu yakışırdı” olacak. Çünkü onu tanıyan herkes, herkese kucak kucak sevgi dağıtmanın onun öncelikli vasfı olduğunu teslim edeceklerdir.

Yayın dünyasında özgün bir yer edinin Esra Yayınları arasında, gençlik ve çocuk hikâyeleri serisinden, birkaç gün önce doğup, henüz mürekkebi kurumadan gözümüze ve gönlümüze ulaşan kitap, yazarımızın ilk ürünü. Beş hikâyeden oluşuyor. Bakışları yumuşatan kapak düzeni, iç sayfalarda derinlik ve yoğunluk kazanan sevgi atmosferinin yüze yansıması gibi. Hitap ettiği kitle göz önüne alınarak özenle yapılmış dizgi ve sayfa düzeni okumayı kolaylaştıran güzellikler.

İlk hikâyenin ilk satırları ile birlikte, yazarın “ben” merkezli yolculuğuna, her birimiz kendini “ben” yaparak çıkabilir. İstisnasız hikâyelerin tamamı, hayatın ortasından ve gerçeğinden seçilmiş, kendimize o kadar yakın bulduğumuz ve de birçoğumuzun yaşadığı benzer olaylar… Okuyucu, eylemi esnasında yaşadığı bir olayın inanılmaz bir şeklide başaksı tarafından sezinlenerek kitaplaştırıldığına şahit oluyor. Hikâyelerin yaşandığı çevre ve kişiler, o kadar yakın ki bize; sağımız-solumuz, işte orası. Hikâyelerin biz ve bizden oluş yönüyle anlatımı sade, yalın ve kısalığı, kitabın bir solukta okunmasını sağlayan nitelikler olarak karşımızda duruyor.

Hikâyeleri küçüklerin dünyasından büyüklerin dünyasına genişçe açılan bir kapı ve yazar çocukların iç dünyasına; kuşkularını, sevinçlerini, korkularını ve hayallerini çok iyi biliyor. Aynı zamanda ebeveynin ve diğer büyüklerin sorumluluklarına da bilvesile atıflarda bulunarak, büyükleri ilgilendiren satırları da barındırıyor.

Özellikleri hikâyelerin fikrini oluşturan ve yeri geldikçe ustalıkla yerine konan; düşünmede, değerlendirmede ve karar verme de yardım alabileceğimiz temel öğreti ve bilgilerin verilmiş olması, hangi kaynaklardan beslenmemiz gerektiğini zihnimize kazıyor.

Alınan bu ince mesajlarla, hem hikâyede yaşanan sorunları birlikte çözüyor, hem de gerçek hayatta karşılaşacağınız sorunların çözümüne dair formüller geliştirme becerisi kazanıyoruz.

Hepimizin hayatı yüzlerce hikâyeden oluşur. Birçoğumuz yaşadığımızın farkında bile değilizdir. Ne güzellik ne de çirkinlik adına bir şey yoktur zihnimizde. Fark etmeden yaşarız her şeyi.

Ancak duyarlı birileri çıkar, eline kalemi alarak bizi, bizden olan her şeyi anlatma yürekliliğini gösterir. Gözlerimizi yaşadıklarımıza çevirtmeyi dener. Uyarmayı ve uyandırmayı görev kabul eder. Böyle biz yaşadıklarımızı fark ederek, kitaplarda tekrar tekrar yaşama zevkini tadarız.

Yazarımız Duran Çetin, böylesi bir yaşama zevkini zorluklara göğüs gererek sunuyor önümüze. Kucaklandıkça çoğalan “Bir Kucak Sevgi” atıyor gönüllerimize. Yazarların yapacağı budur.

Okuyucuya düşense; sevdiklerine “Bir Kucak Sevgi” vermek olmalıdır.

Sonsöz olarak, Duran Çetin’in sesine kelimelerle mukabelede bulunurken, emeğini takdirle karşılıyor, çalışmalarının devamı ile birlikte Çumra’mızın sessiz kubbesine bıraktığı sedanın bereketler getirmesini diliyoruz.


 
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret327313