• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları

gs1

                                                                            
                    
Güller Solmasın 
                         
(Hikâye)

2.Baskı
Yayın Yılı: 2007
95 sayfa
İthal Kağıt 13,5x19,5 cm
Karton KapakISBN:9757561804
Dili: Türkçe
Beka Yayınları 


Çocuklarımız; Güllerimizin solmaması için nelerin yapılacağını öykülerle anlatan eğitici bir kitap... Elbette Cennet kokusu taşıyan güllerimiz solmamalı 

                   
 Kitapla İlgili Değerlendirme Yazıları:

GÜLLER SOLMASIN

Mustafa TUĞLU
 “Güller Solmasın” Duran Çetin’in hikâye kitabı. Yedi hikâyeden oluşan bu kitabı bir solukta okudum. Amatör bir hikâyeci ile karşılaşacağımı sanırken, usta bir yazarla tanıştığımı fark ettim. Meğer bu, yazarın ikinci kitabıymış. “Bir kucak sevgi”yi henüz okumadım. Yazının Devamı İçin...


GÜLLER SOLMASIN
Abdullah Sucu
Duran Çetin bir yıl içerisinde ikinci hikâye kitabı ile tekrar aramızda. Bir Kucak Sevgi demişti ilkine. İkincisine Güller Solmasın demiş. Her iki kitap başlığı da özenle korunması ve beslenmesi gereken değerlere atıfta bulunuyor.Yazının Devamı İçin...
 
 
                           GÜLLER SOLMASIN
MUSTAFA TUĞLU (Yazar)

 Akademik sayfalar 9 Kasım 2000 perşembe sayı 96

Kitap tanıtımı: GÜLLER SOLMASIN 

“Güller Solmasın” Duran Çetin’in hikâye kitabı. Yedi hikâyeden oluşan bu kitabı bir solukta okudum. Amatör bir hikâyeci ile karşılaşacağımı sanırken, usta bir yazarla tanıştığımı fark ettim. Meğer bu, yazarın ikinci kitabıymış. “Bir kucak sevgi”yi henüz okumadım.

Yazar, bütün hikâyelerinde olay seçimine önem vermiş. Fakat bu olayların hiçbiri olağan üstü nitelikte değil. Hemen hepimizin yaşadığı, duyduğu türden olaylar… Böyle olmasına rağmen insan, merakla, zevkle okuyor hikâyeleri. Sanırım herkes bu hikâyelerde kedinden bir parça bulacaktır. Hikâyeleri çekici kılan yazarın samimiliği, alçakgönüllülüğü ve anlatımına sinmiş sıcak sevgisidir. Duran Çetin, doğayı, insanları çok seviyor; özellikle çocukları.

Yazarın hikâyelerindeki Kahramanlar genellikle çocuklar. Duran Çetin’in çocuklara yaklaşımı da çocukça. Onarla karşı saf ve temiz duygular taşıyor. Kitaba ad olan “Güller Solmasın”daki Esra’nın balkondan düşmesiyle ölümüne kadarki olaylara yazarın duyguları da eşlik ediyor. Bu durum saf yazarlık açısından belki eleştirilebilir; fakat bu hikâyenin doğallığını bozmuyor. Yazar o kadar çok sevgiyle yaklaştığı Esra’nın ölümüne nasıl göz yumabiliyor, hayret. Hâlbuki “Bu acıların en ağırıydı. Evlat acısıydı. Öyle kolay kolay unutulmadı. Annesi, babası ve tüm akrabalar bu erken solan gülü unutamadılar.” diyor. Aslında yazar “Erken Solan Gül” de koyabilirdi hikâyenin adını. Belli ki onun ölünme kendisi de üzülüyor, “Güller Solmasın” diyor.

Yazar, “Hayata Dönüş” hikâyesinde ağır bir trafik kazası geçiren ve ölümün eşiğine varan Veli’yi tekrar hayata döndürüyor. Ölümüne gönlü bir türlü razı olmuyor. Bu durum yazara göre yaşanacak en güzel duygudur. “Tam ümitleri bitmek üzereyken, Veli’nin gözlerini açması, yaşanacak en güzel duyguları tattırdı. Bıkkınlık veren hayatı gün ışığı gibi aydınlattı. Şimdi her şey daha güzeldi, hayat daha güzeldi.”

Duran Çetin öğretmendir. Bu sebeple hikâyelerde eğitsel amaç da ön planda tutulmuş. Yazar, her hikâyenin sonunda bir ders vermek, bir öğüt vermek istemiş. Vermek istediği mesajı açıkça anlatabilmek için de bu hikâyelerin bazılarını uzun tutmuş.

Eğer “Güller Solmasın” adlı hikâye kitabı elinize geçerse, sakın ismini sıkça duymadığınız bir yazarın diye dudak bükerek fırlatıp atmayın. Okuyunuz, bu kitapta ayrı bir tat bulacaksınız: sevginin, hoşgörünün, alçak gönüllüğün tadını.


Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret328942