• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Ergenokun'un Şifreleri
23/03/2011
Ali Erkan Kavaklı sade bir dille gerilimli fakat sürükleyici ve güzel bir roman kaleme almış. Piyasada dolaşan bir yığın bilginin imbiklenerek roman tadında ve sıkmayan kıvamda sunulmuş olmasını başarı olarak görüyorum. Bunca bilgi, bulgu, belgenin cirit attığı bir ortamda bilinenlerin okutulabilmesi çok zor bir iş. Kavaklı bunu başararak iyi bir romancı olduğunu bir kez daha gösteriyor. Gündemde olan bir konunun, gündemin içinde kalabilmeyi sağlayan,  güncel konuları okurken hiç zorlanmayacak, aksine meraklanarak bir çırpıda romanı bitireceksiniz.Bu kitabı okurken, devletin bile hâlâ çözemediği bir girift konuyu yazarın romanda çözmesini beklemeye hakkımız yok. Okuduğumuzun sadece bir roman olduğunu, polisiye ve macera romanı olduğunu asla aklımızdan çıkarmadan okumak, bizim romandan zevk almamızı, ayrı bir tatla kendimizi romanın iç yolculuğunda, inanılmaz serüveninde bulmamızı sağlıyor.Gerilimli, heyecanlı ve vakaya dayalı bir roman olan Ergenokon’un Şifreleri piyasadaki hak ettiği yere ulaşacağını sanıyorum. Kavaklı bu romanıyla bir seriyi devam ettiriyor. Kitabı iyi anlamak için öncekileri okumakta fayda var. Bundan önce İtiraf Ediyorum, İntikam, Cehennem Vadisi, Mafya Kıskacında Vurgun isimli eserleri aynı seriden. Serisinin beşinci kitabı güncelin odağındaki Ergenekon soruşturmasına da sebep olan konuları içeren, işleyen “Ergenekon’un Şifreleri” oldu.Roman, bir dizi konuyu roman formatında gerçeklerden hareketle anlatıyor. Konular içinde neler yok ki? Son aylarda haber bültenlerinin değişmez ve birinci konusu, cinayetler, bombalamalar, silahlar, adam kaçırmalar… Ergenekon’un Şifreleri derin konuları ele alıyor: Danıştay saldırısı, Sauna davası, Özel Harekât Dairesinde görevli subayların karıştığı, başbakana suikast düzenlemek için çalışan Atabeyler çetesi, Hrant Dink cinayeti, Malatya’da Zirve dergisindeki infazlar, “Eldiven” kod adlı darbe planları, Jitem‘in silah depoları, Ümraniye el bombaları, Yzb. Fikret Emek’in evinde bulunan kanas suikast silahı ve bombalar, Jitem kurucusu Veli Küçük’ün azmettirdiği cinayetler, Jitemci Albay Arif Doğan’ın Beykoz Çavuşbaşı’nda keşfedilen Ergenekon’a ait silah deposu, öldürüldükten sonra Ankara’nın Kırıkkale yoluna atılan Bnb. Cem Ersever’in tabancası, silahı ve dosyaları… Nefes kesen oylalar, takipler, sorgulamalar, soruşturmalar…Doç. Hablemitoğlu, Özdemir Sabancı, Üzeyir Garih, Org. Eşref Bitlis, İbrahim Çiftçi cinayetleri, Bingöl’de şehit edilen 33 erin öldürülmesini azmettiren korkunç örgüt Ergenekon’un hikâyesi…
Sarıkız, Ayışığı, Eldiven darbe planları ve Türkiye’nin derin tarihi, derin gerçekler, derin çete cinayetleri…
Aslında Kavaklı’nın bütün gayreti, ülkenin bir an önce darbe tehditlerinden uzaklaşarak demokratikleşmesi, kardeşliğimizi zedeleyen terör belasından uzaklaşması, gelişmiş ülkeler arasında onurla yer alması içindir.  Bu sebeple memleketi sarsan, ileri gitmesini engelleyen çetelerin, derin devlet gibi yapılanmaların halk tarafından bilinmesi ve açığa çıkarılarak bir daha ülkeyi geri götürme çabalarının olmaması için bu konuları romanlaştırıyor. İyi de yapıyor. Bu ülkede kimin ne yaptığının bilinmesi bütün herkesin hakkı. Aslında konu seçimi dolayısıyla da yazar teşekkürü çoktan hak ediyor.Samimi, mütevazı ve örnek eğitimci yönüyle Ali Erkan Kavaklı, kitapları alınıp okunacak bir yazar. 43 kitabı yayımlanan yazar, kişisel gelişim kitaplarından şiire, hikâyeden romana birçok alanda kalem oynatıyor. Bununla da kalmayıp “Eğitim, başarı ve motivasyon” konferansları için memleketin her bir karışını geziyor. Buralarda gördüklerini, gözlemlediklerini de kitaplarına aktarıyor.  İnsanların ve insanlığın problemlerini konulaştırdığı kitaplarını sade bir dille ve postmodern bir tavırla yazıyor.Polisiye ve macera sevenlerin bir solukta okuyacağı ülkemizin derin gerçeklerini anlatan nefes kesen bir macera romanı olan Ergenekon’un Şifreleri Popüler Kitaplar’dan çıktı. Mafya dizisi 5 olarak çıkan kitap 340 sayfa. 


2047 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret323884