• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
3. Konya Kitap Günleri sona erdi.
10/12/2013

Kitaplarla hemhal olma adına güzel günler geçti. Yazarlar, söyleşilerle okuyucularına seslendi. Stantlar kitaplarla renklendi. Çocuklar sıra sıra stantların önünden geçiş yaptı. Öğretmenler çocukları disipline etmek için çeşitli haller yaşadı. Halk Zindankale'ye geldi. Defalarca gelenler oldu. Çoluk çocuk el ele dolaşanlar…

Tyb Konya Şubesi standında, Konya'da yaşayan yazarlar okuyucularıyla buluştu. Kendi aralarında koyu sohbetler gerçekleşti. Doğruyu söylemek gerekirse en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisi de oldu.

Konya gibi kültür başkenti olan bir şehre, bir büyük şehre, bu yapılanlar güzel olmakla birlikte yeterli mi, sorusunun cevabı farklı olacaktır. Ancak bana göre, diyerek cevap verebilirim.

Bana göre:

Belediyenin yaptığı bu organizasyon, basite alınamayacak kadar ciddi. Tebrik etmek gerekir. Bu işin sağlıklı yürümesini sağlamak için gece gündüz demeden koşturan ekibi kutlamak bir hakkın ifası anlamında doğrudur. Birçok şehirde olmayan bir organizasyon bu.

Her sene daha da gelişerek güzelleşmeli bu organizasyon. Bunu Konya yapabilir mi, elbette evet. Bu işi en iyi şekilde Konya başarır. Bunun alt yapısı ve birikimi Konya'da var. Üzerinde kafa yormak gerekir. Bir ekip bunun için aylar öncesinden çalışmalı ve günlerce öncesinden kamuoyu oluşturmak ve tanıtmak için gayret etmeli. Yaptık oldu demekten öte daha çok düşünülerek, en ayrıntısına kadar planlayarak çalışılmalı.

Seçilen yer, bu karda kışta iyi bir mekân sayılabilir. Gönül ister ki daha ferah alanlarda yapılsın. Daha güzel bir mekân ev sahipliğini üstlensin. Daha elverişli şartlar oluşturulsun.

Şu ortaya çıkmıştır ki, her türlü sanat ve kültür faaliyetinin yapılacağı bir alanın şehir merkezinde bir yere kazandırılması gerekir. Bu tür faaliyetler de burada icra edilebilir. Bazı kesimler bunun anlamlı olmadığını da söyleyebilir. Bunun sadece yazar ve yayınevlerini ilgilendiren bir durum olmadığını, Konya'nın geleceğine yatırım yapmak olduğunu ve belki daha güzel organizasyonların temelini oluşturduğunu söylemek gerekir…

Bu organizasyonun sonunda yetkililerin kendilerine göre çıkarımda bulunarak seneye daha güzelini yapmak için şimdiden çalışmaya başlayacaklarına olan inancım tam. Bu işi sevenlerin yapması önemli. Severek yapmak önemli. Bunu da ilgililerde gördüm…

Yayınevlerinin sıkıntılarının, çağrılı yazarlara ilginin daha dikkat istediğinin zaten farkındalar. Konya'dan bu işe destek veren yazar ve kurumlardan kendi çaplarında katkı sağlayanlara gösterilmesi gereken özenin her daim göz önünde bulundurmaya dikkat edeceklerdir…

Yakın zamanda Konya'nın yaptığı bu faaliyeti başka şehirler kopyalayacaktır. Yani örneklik teşkil edecek bu organizasyonu dikkatle güzelleştirmeliyiz. Belediyenin yaptığı bu faaliyete STK'lar içtenlikle katılmaları ve katkı sağlamaları gerekir.

Kitap günleri çoğaltılabilir. Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi, bunu bir çalıştay ile yapabilirr. Alternatif günler üretilebilir. Buradan bunu yazmak belki de düşüncelerin önüne ket vurmak olabilir.

Kendi adıma çok istifade ettiğimi, yorucu ama huzurla dolu günler geçirdiğimi ifade etmeliyim. Bu organizasyonda en büyük paya sahip Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bey'e, Kültür Dairesi Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı Bey'e, Hasan Yaşar Bey'e, Yakup Akkanat Bey'e ve adını burada yazamadığım hizmetlisinden en üst makamdakine kadar kitaba ve kültüre hizmet edenlere çok teşekkür ediyorum.

Daha nice kitap günlerinde buluşmak üzere…1942 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret323879