• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Anadolu Aile Derneği (ANADER)
06/05/2012


      Bu hafta Konya’da çok yoğun geçiyor. Her bir vakıf, denek, kurum ve kuruluş karınca kaderince bir şeyler yapma çabası içerisinde adeta yarışıyor…

Oldukça önemsiyorum bu faaliyetleri. Samimi ve içten olduğunu düşünüyorum. Herkes çorbada bir tuzu olsun istiyor. Ya da karınca misali yola revan oluyor.

Kutlu doğum haftasından söz ediyorum.

O rahmet olarak gönderilen peygambere ümmet olabilme yarışından bahsediyorum.

Cumartesi günü Alâeddin Keykubat konferans salonundayım. Salon hınca hınç dolu. Kürsüdeki konuşmacı muhterem Abdullah Büyük Hoca. Ben salonların ateşinin yıllar önce söndüğünü düşünüyordum. Sönmediğini aynı arzuyla dolduğunu görünce içimden ılık bir sevgi anaforu hissettim. Eski günlerdeki o inanılmaz güzelliği yeniden hatırladım. Hocamızın konuşmalarını kasetlerden dinlediğim günlere geri döndüm.

Abdullah Büyük Hoca, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in Müslüman insanın inşasını heyecanından hiçbir şey kaybetmeden anlattığına şahit oldum. Dinleyiciler de aynı şekilde istekli ve coşkuluydu.

Şimdi de bu organizasyonu yapan kısa adı ANADER olan Anadolu Aile Derneği’nin yaptığı ve önemsediğim için yazma gereği duyduğum faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum.

Derneğin adını bir yarışma sebebiyle duydum. Hayatı Kur’an olan, yegâne sevilesi insan peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in bir yönünün işlendiği bir hikâye yarışmasıydı. Çoğunluğu hikâyelerden oluşan 20 civarında kitabı yayınlanmış biri olarak bundan oldukça memnun oldum. Mesele peygamberimiz ve çocuk olunca yarışmalara katılmama kararıma rağmen bir hikâye ile katılmaya karar verdim. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in çocuklara karşı davranışlarını anlatan bir hikâye kaleme alarak gönderdim.  O dönemdeki küçük sahabe Enes ile günümüzde yaşayan Enes arasında gelgitlerle Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in tavrını ortaya koymaya çalıştım.

Çocuk eğitiminde hikâye ve masalların önemini bilen biri olarak bu yarışmayı fevkalade önemli buldum. Biliyorum ki, masal ve hikâye kahramanlarıyla doğruyu ve güzeli anlatmak, nasihat şeklinde anlatmaktan daha kalıcı ve etkileyici olmaktadır. Kuran’daki kıssaları unutmamak gerekir. Yüce Allah insan fıtratına uygun olanı en iyi bilendir.

Çocuk edebiyatı alanında bir sıkıntı yaşandığı gerçeğinden hareketle, gönüllü kuruluşlarımızın masal ve hikâyelerle kendi inanç ve değerlerimizi öğretmek için teşvik edici olmaları ve üretim çalışması yapmaları gereklidir. Geleceğimizi, bizi anlatan masallarla büyüttüğümüz çocuklarımız inşa edecektir. Bizim masallarımızda melekler olmalıdır, iyi kahramanlar olmalıdır. Unutmamak gerekir ki o yaştaki çocuklarımız gerçek ile sanal olanı ayırmakta zorlanmaktadır. Onun için inançlarımıza aykırı olmaması büyük öneme haizdir.

Anader’in gerçekleştirmeye çalıştığı hedefler toplumda yaşanan sıkıntılara neşter vurmayı amaçlıyor. Aile üzerinde yoğunlaşarak eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Huzurun temelinin aile olduğu gerçeği herkesçe malumdur. Son zamanlardaki aile erozyonunu da göz önüne alırsak toplumsal sıkıntının boyutlarını anlamamız daha kolay olur sanırım. Boşanma oranlarının korkunç boyutlara ulaştığı günümüzde derneğin yaptığı faaliyetlerin anlaşılması daha kolay olacak ve yapması gerekenler açıkça ortaya çıkacaktır.

Anader’in hedeflerinden bazıları:

1-Toplumdaki çarpık aile algısının yerine doğrusunu ikame etmek

2-Ailenin mukaddes çehresine dikkat çekerek, kutsiyetini muhafazaya çalışmak ve toplumu aile tesisine özendirmek

3-Aile kurmaya namzet gençleri eğitime almak

4-Eğitim çalışmalarında ailenin her ferdini muhatap almakla birlikte, bahusus anneler ve kızları üzerinde yoğunlaşmak

5-Tesis edilmiş ailelerde baş gösteren sorunlara çareler aramak

6-Fertlerin eğitiminde zihin ve gönül imtizacını tesis etmek

İnsanlığın tanımaya en çok muhtaç olduğu kişi Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizi anmak, daha da önemlisi O'nu anlamak, O'nun temsil ettiği aşkın değerler bütününü tanımak ve hayatımıza ışık tutan bir meşale yapabilmek amacıyla Anadolu Aile Derneğinin gerçekleştirdiği yarışmaları da oldukça dikkat çekici buluyorum. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Ölümsüz risalet görevi günümüze nasıl taşınır? konulu deneme incele yarışması

2-Rasulullah (sav)’e en güzel mektup” konulu mektup yarışması

3-Sünnetin çizdiği gençlik modeli ile modern zamanların problemli gençlik kabulü arasında sıkışan gençlik, altın nesil haline nasıl getirilebilir? konulu inceleme ve yorum yarışması

4-Rasulullah (sav)’e dair en güzel şiir yarışması

5-Kutlu Doğum Siyer Yarışması

6- O’nun güzel ahlakını sizin kaleminizden taze gönüllerde yeşertmek için Çocuk Hikâyesi Yarışması

Burada Anadolu Aile Derneğinin edebiyat ile doğrudan alakalı yarışmalarını takdirle karşılıyorum. Hatta bütün bu yarışmaların geleneksel hale gelmesini âcizane öneriyorum.

Derneğin yaptığı faaliyetler bununla da sınırlı değil elbet.

 “Dünya kadınlar günü”ne özel geleneksel hale gelen etkinlikleri ara vermeden devam ediyor.

 Şiir dinletisi, anneler günü programı, çeşitli konularda seminer ve sohbet programları da sürekli olanlardan.

Hikâye yarışması sebebiyle tanıştığım Anadolu Aile Derneği Başkanı Fatma Kıvrak hanımefendi ve çalışma arkadaşlarının gayretlerini takdir ediyorum nice başarılı çalışmalara imza atmalarını niyaz ediyorum.

Anadolu Aile Derneği: Tel: 03323513216 http://www.anader.org anader2001@gmail.com3933 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret323884