• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Yetkini (!) Kullan
22/06/2011
Bizim her tarafımız kokmuş, üstelik tuz da kokmuşsa yapacak bir şey yok.
Bizim insanımızın yetişme tarzı olsa gerek; küçük bir imkân hele bu yetki seviyesinde olursa değme gitsin. Artık kral odur. Ondan daha iyi düşünen, ondan daha iyi yazan, ondan daha iyi konuşan kimse yoktur. Yazacaksa o yazmalıdır konuşacaksa da o konuşmalıdır.
Her alan böyle üstelik. Mesela basın…
Gazete köşesinde bir yer bulmuşsa, en iyi ahkâmı o keser. Haber yapacaksa en iyi haberi o yapar. Çamur atacaksa “layüsel”dir, istediğini yazar. Bu yaşımdan sonra üstelik basın camiasın içinden biri olarak yeni şeyler öğreniyorum. Birisi size geliyor diyor ki, falan şöyle işler yapıyor. Sen de hemen elindeki yetkini (!) kullanarak atıyorsun manşeti ya da haberi, söylenenler doğru mudur, değil midir? Söyleyen doğru mu söylüyor… Belgesi var mı, bilgi doğru mu, hangi kaynaktan sana aktarılıyor, bunların hiç önemi yok. Yazdığın yazı, attığın haber başlığı karşıdaki belki de çok masum bir insanın psikolojisini altüst etmenin yanında manevi açıdan yıpranmasına, sana karşı ilencine sebep olacak. Hatta bunun hesabını hadi bu dünyada vermedin/veremedin öte yanda nasıl vereceksin?
Hayatında 30 kitap okumamış birinin yetkin bir şekilde konuşmasına kulak verelim şimdi de:
Bu adam nasıl oluyor da otuz kitap yazabiliyor. Böyle şey olmaz. Yazdıkları çok basit ve sığ. Edebi değeri yok. Kitap böyle mi yazılır? Onlarca soru cevap ve eleştirinin ötesine geçen yaftalamalar.
İnanın bunu yapan tıpkı yukarda anlattığım örnekte olduğu gibi otuz kitap okumamıştır. Hatta Türkçenin yapısından ve dil kurallarından da haberi yoktur. Eline kalem kâğıt verseniz ve deseniz ki:
-Hadi bırak kitap yazmayı bir konuda bir paragraf yaz; yazmayacaktır.
Yapılan işler bu kadar ucuz değil. Lütfen biraz insaf, biraz hoşgörü, biraz anlayışşş…
Senin elinden alan yok, çık meydana yaz, hatta 150 kitap yaz biz de öğünelim bir Türk 150 kitap yazdı diye omuzlarımızda taşıyalım.
Sen adam gibi haber yaz, bu işin insan boyutunu düşünerek manşet at, saygı da kusur etmeyelim…
Mesnetsiz, bilgisiz, bîhaber haber yapmak senin elindeki yetkiyle mi, gerçekleşiyor? Bütün bu küçümsemeler, bu anlamsız eleştiriler yıpratıcı ve yıkıcı, şahısları hedef alan gîlü gâlller seviyenizi (!) göstermekten başka işe yaramıyor. Ama bir çamur olarak karşıdakinden daha çok senin seviyesizliğinin işareti olarak yapıştığı yerde kuruyor.
Alandaki herkese Mustafa Arslan, dördüncü kitabı olan 'Ne Haber'i tavsiye ediyorum. Alanın içinden biri olan Arslan’ın ifade ettiği hassasiyetleri belki ömür boyu unutmayız. Önemli olan genel faydaya dikkat edebilmektir…


2287 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret323879