• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
ÇOCUĞUNUZ YERİNE OKULA SİZ GİDİN
11/09/2012

Okulların açılma zamanı yaklaştıkça her ailenin yüreklerinde bir kıpırtı var…

Çocuklarından daha çok heyecan duyanların sayısı da az değildir. Çocuğu yerine kendisi gitmeye çoktan razı olanları da unutmamak gerekiyor…

Ebeveyn özellikle anneler çok korumacı davranıyor. Kendisinin okula gittiği zamanı unutmuşa benziyor. Telaşlanmayın, çocuğunuza güvenin. Okulda kendi akranlarıyla birlikte aynı sınıfı paylaşacağının unutmayın. Onlar çocuk dilini en kısa sürede inşa edip uygun ortamı oluştururlar.

Aslında bunun temelindeki düşünce çocuğunuzun iyi yetişmesiyse çocuğunuza olan güveninizi göstermeniz gerekiyor. Onun iyi yetişmesinde öğretmenden çok sizin etkinizin olduğunu asla unutmayın. Araştırmacılar çocukların kişiliklerinin beş yaşına kadar tamamlandığını söylüyorlar. Bu süre çocuğun ailesiyle birlikte geçirdiği zaman dilimi içinde kalıyor. O zaman çocuğumuz bizim aynamız olmuş durumda okula gidiyor.

Madem öyle çocuğumuzu okula neden gönderiyoruz? Hemen söyleyeyim. Okul çocuğa kendini geliştirecek öğrenme yöntemlerini öğretir. Bilgi yolunun anahtarlarını verir. Gerisi yine size ve çocuğunuza kalıyor. Siz ilgilenir neden bilgi öğrenmesi gerektiği konusunda hassas davranırsanız çocuğunuzdaki gelişim hızlı olacaktır. Yoksa olacak olanlardan siz sorumlusunuz.

Ben hayat boyunca öğrenmenin sürdüğüne inananlardanım. En son da ölmeyi öğreniyoruz… Beşikten mezara ilim öğrenmek zaten görevimiz. Geleceğimiz olan çocukların donanımlı, bilgili, kültürlü olması bizim gayret ve olayı benimsememize bağlıdır…

İşin aslı sizin yaşayarak örnek olmanız çok önemli. Kendisi televizyon başında hiç kalkmayan bir babanın “Oğlum kitap oku.’ demesinin etkisizliğinin farkında olmayan yoktur. Topyekûn eğitim en etkili yoldur. Aile boyu eğitim, aile boyu okuma, aile boyu yazma…

Okumayan bir annenin oku, ders çalış, demesi de aynıdır. Ben senin için neler yaptım her istediğini aldım demesi çalışmama okumama problemini asla çözmez/çözmeyecektir. Çözüm sizsiniz. Bunu söylemek yerine Tv’yi kapatıp kitap okumanız çocuğun okuma ve ders çalışması açısından en büyük teşvik ve motivasyon olacaktır. Evde okuma kültürü oluşturun faydalarını yaşayarak göreceksiniz. Siz Tv seyrederken çocuğa oku baskısı beyhude bir davranıştır.

Eğitimin amacının iyi insan yetiştirmek olduğu gerçeğinden hareketle çocuklarımıza karşı davranışlarımızda kontrollü olmamız gerekiyor. Onların her açıdan iyi insanlar olması bizleri mutlu etmeye yetecektir.

Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak çocuklarımızı ona göre yetiştirmeliyiz…3174 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret323879