• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Kulesite’de İmza Günü
02/04/2011
          Nice zaman sonra tekrar köşe yazısı kaleme alma konusunda tereddüt yaşadım.  Bir süre daha ara vermenin güzel olacağını düşünüyordum. Kulesitede’ki imza günü sebebiyle yazmaya karar verdiğim yazının ana teması elbette kitap olacak. Halk kitaba ilgili mi değil mi konusundan kimler ilgili sorusunun cevabına kadar…
            Cumartesi kulesite’nin yoğun olduğu günlerden. Yazarlar açısından bu olumlu bir durum. Binlerce insan o alandan geçip gidiyor. Konya’da yaşayan yazarlar sıra sıra dizildik. Görücüye çıktık anlayacağınız. Bu güzel bir faaliyet elbette. Yazar okunmak ister. İlgi görmek, yazma ve üretme konusunda yazarı kamçılar. Bu bir motivasyondur onun için. Okuru gelsin, hasbıhal etsin. Merak ettiği sorular varsa; sorsun, yazarın da diğer insanlardan farklı olmadığını bilsin ve muhakkak kitap alsın, tabi ki imzalatsın…
            Akıp giden insan selinin içinden, bazen dönüp bakan, gülümseyen, gülümsemeyen, geçip giden, hiç bakmayan, ya da buraya dizilmenin anlamsız olduğu vurgusu yapan gözlerle süzenler var…
            Beklenen ilgiye gelince; bu ne beklediğimize bağlı bir durum. Benim beklentilerimin yokluğu ile beklentileri olan sevgili yazar dostlarımızın seslendirdikleri farklı. Beklentilerinde haklı olduklarını söylemek zor olmasa gerek.
            Mesela şehrin yöneticileri, şehrin ileri gelenleri, kültür adamları, yerel yönetimlerindeki seçilmişler, milletvekilleri, halk, öğrenciler ve herkes bu faaliyetin destekçisi olsa, ne güzel olurdu.
            Elbette katılanlar vardı. Destek olmak amacıyla uğrayanların hakkını yememek gerekiyor. Konya milletvekili Hüsnü Tuna oradaydı. Yazarlarla tek tek ilgilendi, hal hatır sordu ve kitap imzalattı. Yine Ak Parti aday adayı Latif Selvi çok büyük bir nezaket göstererek bütün yazarlarla kısa süreli sohbetler etti ve bütün yazarlara kitap imzalatarak yapılan bu faaliyete destek verdi. Latif Selvi, aday olmadan önceki süreçte de sivil toplum faaliyetleriyle yakından ilgilenen, toplum ile iç içe olan yapısını bilenler için bu davranışı çok normal olduğunu söylemek de fayda var. Yine aynı davranışı TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin de gösterdi. Bunlar gerçekten destek amaçlı güzel davranışlardı. Yoksa oradaki yazarların bir kitap fazla imzalaması onları oldukları yerden biraz daha öteye taşımayacaktı.
            Yine oraya gelerek manevi destek olan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, yazarlarla birlikte olduğunu gösterdi. Şöyle uzaktan eğer yanılmıyorsam Yasin Aktay’ı da gördüm.  Belki benim tanımadığım isimler de gelmiş olabilir. Onlara da teşekkür ediyorum.  Burada elbette katılanların listesini yapıyor değilim ama bu tür bir faaliyet için yazarlarla birlikte olması gerekenleri, görmek istekleri de normal karşılamak gerekir…
            Son olarak, o günümüzü özetleyen haber metnini sizlerle paylaşıyorum.  
            Kulesite’de 2 Nisan Cumartesi günü düzenlenen etkinlikte, kitaplarıyla adlarını Türkiye çapında duyuran Konyalı yazarlar okurlarıyla buluştu. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından geçtiğimiz sene ilki düzenlenen “Konya’da Yaşayan Yazarlar Sizlerle” etkinliğinin ikincisi olan imza gününe ilgi çok büyüktü.
             Kulesite etkinlik alanında düzenlenen imza gününe Konyalı yazarlar; Duran Çetin, Kazım Öztürk, Nazım Peker, Nuri Şimşekler, Melahat Ürkmez, Nezahat Bekleyiciler, Ömer Lütfi Ersöz, Cemil Paslı, Vehbi Sait Gökrenk, Zeki Oğuz ve Senai Demirci katıldı.             
             Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ve Ak Parti milletvekili aday adayı Latif Selvi'nin de katıldığı etkinlikte, Konyalı kitapseverler sevdikleri yazarlarla tanışma ve sohbet etme imkânı buldular.
            Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Bekir Şahin yaptığı açıklamada “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz yazarlar buluşmasının amacı, kitaba dikkat çekmenin yanında okuyucularla yazarları bir araya getirmektir. Gösterilen yoğun ilgi bizi memnun etmiştir. Bundan sonraki yıllarda bu tür etkinliklerimiz devam edecektir.” dedi.
            Kütüphane Haftası nedeniyle okuyucularıyla buluşan Konyalı yazarlar, kitaplarını imzalayarak okurlarıyla bol bol sohbet ettiler.


2772 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret323884