• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
KONYA KİTAP GÜNLERİ
05/12/2011
 Konya’da eksiği hissedilen bir konuyu dile getirmek bizlerin görevi. Bu görev değişik mekânlarda farklı arkadaşlar tarafından dile getirilmiş, olması gerekenler anlatılmış ve Konya’da yaşayanlalar adına bir beklenti içinde olunmuştur.

Yıllar öncesinde şehrin dışında düzenlenen TÜYAP kitap fuarında yaşananlar Konya’da kitap fuarı ve kitap günlerini konuşmayı zorlaştırmıştı belki de.

Bu yıl 24 Kasımda başlayan Konya kitap günleri artı ve eksileri ile tamamlanmış ve Konya’da güzel sayılabilecek en önemli bir konu başlığının daha geliştirilmek üzere Konya gündemine oturduğu vakıası ayan beyan ortaya çıkmıştır.

Bu kitap günlerinde emeği geçen herkese (fikir aşamasından icraat alanına gelinceye kadar) teşekkür ediyorum. Zira Konyalı, çoluk çocuk kitap soluklanan bir 11 gün geçirmiştir.

İlk günden itibaren uğrak yerim olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Mekânın tasarımı hakkında fazla söze hacet yok. Bu alanda ancak bu kadar olunabilir. Gönül ister ki daha geniş ve yekpare bir alanda olsun…

Organizasyondaki kısmi eksiklikler giderilemeyecek türden değildi. Mesela söyleşi için gelenler ve imza günleri, organizasyon ekibi tarafından çok etkili bir şekilde Konya kamuoyuna duyurulabilirdi. Bu konu, kitap günlerinin belki de en zayıf halkasıydı.

Kitap günleri dışarıdan gelen yayınevleri açısından oldukça uzun sayılabilecek aralıktaydı. Bir Cumartesi başlayıp öbür Pazar sona ermesi daha makul olabilirdi.

Konuşma alanında daha etkin düzenlemeler yapılabilirdi… Konya kültür ve yaşamına ilişkin gösteriler ve çalışmalar sunulabilirdi…

Dışarıdan gelen yayınevleri ve diğer Konyalı dostlarımızla görüştüğümde, ilk iki gün dışında hallerinden memnunlardı. Bu da Konya’nın kitaba olan ilgisi için güzel bir durumdu. Zaten bu potansiyel Konya’da hep vardı. Bunu artırmak ilgiyi çoğaltmak, Konya Büyükşehir Belediyesinin gayreti ile daha da ileriye gidecektir, diye düşünüyorum.

Bütün okuryazar camianın buluşması için de kaçırılmayacak bir zaman dilimi olarak hafızalarımızdaki yerini aldı.

Hafta içindeki okul organizasyonları daha planlı hale getirilmelidir. Okullara göre günler ayrılabilir. Ya da en azından ilçelere göre bu öğrenci gezileri zamanlandırılabilir…

Büyükşehir’in yanında diğer ilçe belediyelerinin de organizasyonun içinde yer alması ilgiyi artırabilir…

Daha sıcak zamanlara alınarak gelenekselleşmesi için çalışmaların yanında kültür park içinde düzenlenmesi de düşünülebilir…

Bu şehrin yazarlarından daha etkin ve etkinlikli olarak istifade edilebilir…

Mekân güzel ama çok uğultulu…

Çay ve kahve servislerinin ücretsiz olması zikredilmeye değer bir durum…

26 Kasım Cumartesi günü benim de bir söyleşim oldu. Aynı zamanda imza günüm vardı. Katılan dostlarıma, katılamayan kitapseverlere ve ayrıca bize bu güzellikleri yaşatan Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bey’e ve diğer ilgililere çok teşekkür ediyorum.

Kitaplarla dolu, kitap kokulu nice güzelliklere…4007 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret323877