• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
EVLİLİĞİN DEVAMINI SAĞLAMA YOLLARI
13/04/2011
Boşanma Sebepleri Ve Çözüm Önerileri Ulusal Sempozyumu
EVLİLİĞİN DEVAMINI SAĞLAMA YOLLARI
Evlilik Müessesi
a-Evliliğe adım atmada kullanılan yöntemler (Evliliğe hazırlık dönemi-Kız isteme yolları)
Görücü usulüyle, ailelerin araştırmalarıyla evlilikler günümüze kadar geldi. Toplumun büyük bir kısmında halen de devam ediyor. Hatta bu konuda gereğinden fazla katı kurallar çerçevesinde geçmişten getirdiğimiz statik bir uygulama da söz konusu. Yakınlarımdan birçoğu ve hatta ben bunu yaşayanlardanım. Hazreti Peygamberin uygulanması istediği kuralları çok görenler oldu. Evlenecek adayların birbirleri ile konuşmalarına bile müsaade etmedik.Bunun bir türevi sayılabilecek başka bir yöntem de kız vermek ve kız verdiği evin kızını almak…Günümüzde bunların tamamen dışında gelişen ve şekillenen bir gerçeklik daha var. Kerih görsek de bu gerçekliği örtemeyiz. Bazı aileler özgürlük adına çocuklarını tamamen serbest bırakıyorlar. Flört hayatının arkasından gelen bazen mecburiyetten bazen de gerçekten isteyerek evlilikler söz konusu oluyor. Bu konuda dindar, dindar olmayan diye de ayrımı çok uygun bulmuyorum. Zira her iki uçtan da farklı örnekler yaşanıyor ve sayısı azımsanmayacak kadar farklı ekstra çeşitlemeler mevcut.Belki şimdi söyleyeceklerimde bundan yıllar öncesi insanlarını ürkütecek kadar komik ve trajikomik bir şekil daha söz konusu. Kuşak kuşak programlarda saatlerce çöpçatanlık yapanlar, örfümüze yeni bir evlilik şeklini daha soktu: Televizyon evliliği. Milletin önünde cereyan eden bu programlarda evlenenler de az değildir.İnternet. Bu yöntemle uzak diyarlara hiç tanımadığı mekânlara giderek evlenen ya da evlilik düşüncesiyle hayatta kaybolanları da unutmamak gerekir.Huzurlu bir hayatın kurulacak sağlıklı bir aile yuvasıyla mümkün olacağını söylemeyen yoktur. Evde huzur varsa sokakta da huzur olacaktır. Dolayısıyla ülkede de huzur yayılacaktır. Toplumun huzurunun ailelerdeki huzura bağlı olduğu gerçeğinden hareketle huzurlu aileleri oluşturmak için yapılması gerekenleri fert bazında ve devlet açısından farklı misyonlarla yerine getirilmesi gerekecektir. Bunu, konumuzu aştığı için fazla irdelemeden, huzur üreten evliliğin toplumuzdaki yer etmiş fikirlerine bir bakma da faydalar var.
b-Evlilik anlayışımız
Evliliğin devamını sağlamanın yollarını irdelemeden önce evlilik müessessinin yapısına bakmakta fayda mülahaza ediyorum. Evlilik, inancımızda kutsaldır. İslam’da evlilik insani ve medeni bir muamele, dinî bir vazifedir. Evlilik neslin devam etmesini sağlar. Dince günah sayılan, yasaklanmış zina ve kötü ahlak gibi şeylerden korur.  Evliliği teşvik eden ayet ve hadisler söz konusudur.Ayet: Allah (c.c.) Kur’an’da: “Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp, aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de onun delillerindendir. Doğrusu bunda iyi düşünen kavimler için ibretler vardır.” (Rum suresi, 21. ayet) buyurmasıyla insan için sevip bağlanılacak eşler yarattığını belirtmiştir.Hadis:  Kadınlarla evlenirim. Her kim benim bu yolumdan gitmezse, ondan yüz çevirirse benden değildir.” (Tecrid cII, s289) buyurarak evliliği teşvik etmiştir. Bir başka hadisinde de “Günahtan arınmış olarak Cenab-ı Hakka mülâkî olmasını murat eden kimse evlenmelidir.”(Cami’us sağir, Kenzil İrfan, s133) buyurmuştur.Şartlarına uygun yapılan bir evliliğin ibadet olduğu anlayışıyla hareket etmekteyiz. Bir çok insan bunun çağrıştırdığı dini motivasyon ile evleniyor. Nişan ve düğün dönemlerinde yapılan duaların fevkalade önemli olduğunu düşünüyor ve buradan bir kutsallık penceresi aralıyor. Evlilik, günahtan arınma yolu olarak da düşünülebilir. Kötülüklerden uzak kalmanın yoludur aynı zamanda. Zina gibi toplumu yok eden kargaşa ve huzursuzluk sebebi olan bir davranıştan uzak kalınmasını sağlamaktadır.
c- Yuva
Evliliğin temelindeki düşüncenin olgunlaşmamış olması da ayrıca üzerinde durulacak önemli konulardan birisidir. Ailenin yuva olma şartlarını taşıması da yabana atılmamalı. Yani her şeyin paylaşıldığı yerdir yuva. Güzelliklerin paylaşılarak çoğaltıldığı, üzüntülerin paylaşılarak azaltıldığı mekân. Salt barınma yerinin ötesinde ruhun eşlik ettiği canlılık katılan bir organ olarak yuva oluşturulmalı. Temelleri sağlam olan ruhi olgunluğu barındıran birlikteliğin yarıda kalması ihtimali zayıflayacaktır. Yuva oluşturma düşüncesinin fikri altyapısı da sağlanmalıdır.Evlilik öncesi devrede, psikolojik hazırlık sürecini yeterince işlevsel hale getiremeden yapılan evliliklerde sürekli sorunlar yaşanmaktadır. Ailedeki geçen süreçte yuva kurmanın özel duygularla bezeli oluşunu gündeme getiremeden sadece yasaklarla günahlarla anlatmak belki de bir dönem için yeterliydi. Ama günümüzde artık insanlar (kadın erkek fark etmez) daha çok dışa açık, daha çok etkileşim ve paylaşım içindeler. Meseleyi çözmek belki de kolay: Kardeşim dince yasaklananlara dikkat etmek gerekir. Eğer böyle yapılırsa mesele çoktan çözülmüş olur, diyebiliriz. Bu meseleyi çözmek yerine bir kaçışı ve belki de bir ötelemeyi beraberinde getiriyor. Sonra insanlar en küçük problemde habbeyi kubbe yapma özelliğiyle birlikte dönüşü olmayan yollara götürebiliyor.
d- Boşanma
Boşamanın kötü bir şey olduğunu duyarak evliliğimiz üzerinde konuşmadık ve konuşturmadık. Aile içinde olanların dışarı sızması da pek mümkün olmadı. Bu anlattıklarımız karakteristik Türk ailesinin yaşaya geldiği bir olguydu. Halen aynı şekilde devam ettiğini de söyleyebiliriz.
Devam Edecek...


2354 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret323881