• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Bir Solukta Bir Kitap
24/03/2011
Nisan şakası gibi gelebilir, ilk defa görenlere, haberleri okuyanlara. 1 Nisan saat 14.00 civarında Konya Büyükşehir Belediyesinin yeni düzenlemesi ile gülümseyen Kültür Parkta yüzlerce öğrencinin ellerindeki kitaplarla program alnına doğru kelebekler gibi rengârenk gelişleri muhteşemdi.
Heyecanlandım. Öğrenciler ellindeki kitaplarla koşarcasına akın akın programın yapılacağı alana doluşuyorlar, yanlarındaki öğretmenlerin gözleri parlıyor, kitaba hizmet aşkıyla onlara yön veriyor, yol gösteriyorlar.
“Bir solukta bir kitap” projesinin bu denli ses vereceğini, bu kadar etkileyici olacağını, bu kadar düzenli yürüyeceğini ummuyordum. Alana ulaşınca düşüncelerimdeki bu flu görüntü kayboldu. Çocukların olduğu yer neşesiz olmazdı elbette. Baharda Cıvıl cıvıl çiçeklerin renkliliğini andırır bir manzara karşısında susmak en güzel anlatma yolu. Hele ellerindeki kitaplarla bütünleşmiş bu resme ilave edecek bir şey de kalmıyordu.
Selçuklu Belediyesinin kitap ve kültüre katkısının harika bir örneği olan 'Bir Solukta Bir Kitap' programında 4 ayrı kitabı okuyuculara ücretsiz dağıtarak farklı bir aktiviteye de imza atmış oldu. Selçuklu Belediyesinin kütüphanelerine verdiği önemi biliyoruz. Kütüphanelerdeki, kitaplarını güncel tutma isteğini de bilmeyen yoktur. Güzel bir hizmet elbette. Selçuklu Belediyesi bu konuda teşekkürü çoktan hak ediyor. Bir de gerek kütüphaneler haftası gerekse bu programın öncesinde çalışmalarından az çok haberdar olduğum Abdülkadir Gök’ün de gayretlerini unutmamak gerek.
Selçuklu Belediyesi'nin Merve Eğitim Kurumları ile ortaklaşa düzenlediği 'Bir Solukta Bir Kitap' okuma programında hem kitap okundu hem de eğlenildi.
Merve Eğitim Kurumları'na bağlı Selçuklu Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu, Mehmet Özdemir İlköğretim Okulu, Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu ve Özel Büyükkoyuncu Fen ve Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin gösterileri de izlenmeye değerdi doğrusu.
Programda Selçuklu Özel Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Çelik, Merve eğitim kurumları adına yaptığı konuşmada kitap okumanın önemini vurguladı.
Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gümrah da yaptığı konuşmada "kamuoyunun dikkatini kitap okuma üzerine çekmek için böyle bir kültürel faaliyet düzenlediklerini söyleyerek, kitap okumak ve okutmak için her türlü faaliyete katkıda bulunmaya hazır olduklarını, sözlerine ilave etti.
Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu korosunun seslendirdiği şarkılar büyük bir beğeni ile dinlendi. Şiir ve kompozisyonun da okunduğu programda en dikkat çeken aktivitelerden biri, Özel Büyükkoyuncu Fen ve Anadolu Lisesi mehteran takımının gösterisiydi.
Belki de en can alıcı kesit ise herkesin kitap okumasıydı. Selçuklu Belediyesinin ücretsiz dağıttığı Bir Kucak Sevgi, Büyük Ödül, Hikâyelerim, Mehmet Akif kitaplarını okudular. Bu bir güzellikti defalarca yaşanması gereken. Bu güzelliği yaşatacak olanlara duyurulur


1939 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret323877