• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Bir Solukta Bir Kitap
24/03/2011
Nisan şakası gibi gelebilir, ilk defa görenlere, haberleri okuyanlara. 1 Nisan saat 14.00 civarında Konya Büyükşehir Belediyesinin yeni düzenlemesi ile gülümseyen Kültür Parkta yüzlerce öğrencinin ellerindeki kitaplarla program alnına doğru kelebekler gibi rengârenk gelişleri muhteşemdi.
Heyecanlandım. Öğrenciler ellindeki kitaplarla koşarcasına akın akın programın yapılacağı alana doluşuyorlar, yanlarındaki öğretmenlerin gözleri parlıyor, kitaba hizmet aşkıyla onlara yön veriyor, yol gösteriyorlar.
“Bir solukta bir kitap” projesinin bu denli ses vereceğini, bu kadar etkileyici olacağını, bu kadar düzenli yürüyeceğini ummuyordum. Alana ulaşınca düşüncelerimdeki bu flu görüntü kayboldu. Çocukların olduğu yer neşesiz olmazdı elbette. Baharda Cıvıl cıvıl çiçeklerin renkliliğini andırır bir manzara karşısında susmak en güzel anlatma yolu. Hele ellerindeki kitaplarla bütünleşmiş bu resme ilave edecek bir şey de kalmıyordu.
Selçuklu Belediyesinin kitap ve kültüre katkısının harika bir örneği olan 'Bir Solukta Bir Kitap' programında 4 ayrı kitabı okuyuculara ücretsiz dağıtarak farklı bir aktiviteye de imza atmış oldu. Selçuklu Belediyesinin kütüphanelerine verdiği önemi biliyoruz. Kütüphanelerdeki, kitaplarını güncel tutma isteğini de bilmeyen yoktur. Güzel bir hizmet elbette. Selçuklu Belediyesi bu konuda teşekkürü çoktan hak ediyor. Bir de gerek kütüphaneler haftası gerekse bu programın öncesinde çalışmalarından az çok haberdar olduğum Abdülkadir Gök’ün de gayretlerini unutmamak gerek.
Selçuklu Belediyesi'nin Merve Eğitim Kurumları ile ortaklaşa düzenlediği 'Bir Solukta Bir Kitap' okuma programında hem kitap okundu hem de eğlenildi.
Merve Eğitim Kurumları'na bağlı Selçuklu Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu, Mehmet Özdemir İlköğretim Okulu, Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu ve Özel Büyükkoyuncu Fen ve Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin gösterileri de izlenmeye değerdi doğrusu.
Programda Selçuklu Özel Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Çelik, Merve eğitim kurumları adına yaptığı konuşmada kitap okumanın önemini vurguladı.
Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gümrah da yaptığı konuşmada "kamuoyunun dikkatini kitap okuma üzerine çekmek için böyle bir kültürel faaliyet düzenlediklerini söyleyerek, kitap okumak ve okutmak için her türlü faaliyete katkıda bulunmaya hazır olduklarını, sözlerine ilave etti.
Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu korosunun seslendirdiği şarkılar büyük bir beğeni ile dinlendi. Şiir ve kompozisyonun da okunduğu programda en dikkat çeken aktivitelerden biri, Özel Büyükkoyuncu Fen ve Anadolu Lisesi mehteran takımının gösterisiydi.
Belki de en can alıcı kesit ise herkesin kitap okumasıydı. Selçuklu Belediyesinin ücretsiz dağıttığı Bir Kucak Sevgi, Büyük Ödül, Hikâyelerim, Mehmet Akif kitaplarını okudular. Bu bir güzellikti defalarca yaşanması gereken. Bu güzelliği yaşatacak olanlara duyurulur


1480 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
BİR DUA MESELESİ - 17/03/2014
BİR DUA MESELESİ
Gerede'de 'Gençlik ve Başarı' Konferansları - 15/12/2013
Gerede'de 'Gençlik ve Başarı' Konferansları
3. Konya Kitap Günleri sona erdi. - 10/12/2013
3. Konya Kitap Günleri sona erdi.
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret208835