• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Hadim’e Yolculuk
04/08/2011
Bunca yıllık hayatımda hep merak ettiğim yerlerdendir Hadim. Geçen hafta gitmek görmek nasip oldu. Beklentilerime tam cevap olmadığını söyleyerek başlamalıyım.
Yol arkadaşlarım Bekir Şahin ve Hasan Yaşar’dı. Oğlum da bizimle beraberdi. Yol boyunca muhabbetin arkasından Yerköprü Şelalesine uğradık. Harikulade bir yer. Daha önce de görmüştüm ama şimdi daha bakımlı ve daha temiz. Gitmeyen dostlarıma eğer imkânları olursa görmelerini tavsiye ederim. Bu sene şelaleden akan sular daha güçlü. Rabbimin nimeti işte, bolca olmuş bu sene.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve MEBKAM'la birlikte organize ettiği "Şehir Okumaları"nın finali için Hadim’deyiz.
Her şeyden önce yollarının güzelliği dikkatimi çekti. Hadim’in bu kadar hizmet alıyor olması devletin gücünü ortaya koyuyor. Dağlar devrilmiş, çukurlar doldurulmuş, standardı iyi yollar yapılmış. Hadim’e girerken tabeladaki nüfusla irkildim desem yeridir.
Küçük bir yerleşim alanı olan Hadim, yeşillikler içinde temiz havası, küçük bir kasaba görüntüsüyle eski Türk filmlerinden çıkmış gibiydi. Sakin ve huzurlu…
Huzur demişken Hadimi Hazretlerinin huzurunda olmanın ayrıcalığını da yaşadım. Nice talebeleri ve eserleri ile dönemin ve günümüzün önemli şahsiyetlerinden olan Hadimi Hazretlerinin mekânında olmanın verdiği haz ile geçen birkaç saatim unutulmayacaklar arasında yerini çoktan aldı.
Her yer kiraz desek olur. Kirazın bu kadar güzelini ben Hadim’de gördüm ve yedim.
Hadim, merkeze uzak olmanın handikabını sanki yaşamamış gibiydi.
Program, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla Hadimi Hazretlerinin türbesi önünde yapıldı. Bu son programı, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Hadim Kaymakamı Mehmet Demiral, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, bazı belde belediye başkanları, TYB Konya Şubesi yönetimi ve üye yazarlar ilgiyle takip etti.
TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, konuşmasında, "Bizim medeniyetimiz sevgi ve hoşgörü medeniyetidir, ilim medeniyetidir. Bilime, sanata, mimariye, dayanışma ve kardeşliğe şahitlik etmiş bir tarihe sahibiz. Bizler toprak değil, gönüller fethetmeyi hedef edinmiş bir milletin evlatlarıyız. Huzurunda bilindiğimiz Hadimi Hazretleri; 'Kâmil odur ki, koya her yerde bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser' demiştir.” dedi. 
Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu da konuşmasında, "Anlamlı bir mekânda anlamlı bir vesileyle bir aradayız. Hadimi Hazretleri, sadece bu yörenin iftihar ettiği biri değil, bütün dünyaya ışık veren, o kutlu medeniyet mirasımızın en önemli öncülerinden birisidir. Onun yerinde yeller esmiyor. Elhamdülillah onun yoluna sahip çıkan yeni nesiller geliyor ve iftihar ettiğimiz bu mirasa sahip çıkmak, onu anlamak, yeni nesillere aktarmak, o muhtevaya yeni eklemeler yapmak, katkıda bulunmak durumundayız.” dedi.
Dışişleri Bakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun anlayış, nezaket ve sevecenliğini de dile getirmek gerekiyor. Nice başarılı işlerin altına imza atacağından da hiç şüphem yok. Geniş vizyonu ile herkesin dikkatini çekmiş durumda. 
Ha bir de Hadim’in o güzel suyundan kana kana içmiş olarak Konya’ya dönerken içim rahat ve bu kadar uzak olmasına rağmen gittiğime hiç pişmanlık duymadan geri döndüm.
İnşallah daha geniş bir zamanda Hadim’i tekrar görürüm…  


2344 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret323879