• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Hadim’e Yolculuk
04/08/2011
Bunca yıllık hayatımda hep merak ettiğim yerlerdendir Hadim. Geçen hafta gitmek görmek nasip oldu. Beklentilerime tam cevap olmadığını söyleyerek başlamalıyım.
Yol arkadaşlarım Bekir Şahin ve Hasan Yaşar’dı. Oğlum da bizimle beraberdi. Yol boyunca muhabbetin arkasından Yerköprü Şelalesine uğradık. Harikulade bir yer. Daha önce de görmüştüm ama şimdi daha bakımlı ve daha temiz. Gitmeyen dostlarıma eğer imkânları olursa görmelerini tavsiye ederim. Bu sene şelaleden akan sular daha güçlü. Rabbimin nimeti işte, bolca olmuş bu sene.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve MEBKAM'la birlikte organize ettiği "Şehir Okumaları"nın finali için Hadim’deyiz.
Her şeyden önce yollarının güzelliği dikkatimi çekti. Hadim’in bu kadar hizmet alıyor olması devletin gücünü ortaya koyuyor. Dağlar devrilmiş, çukurlar doldurulmuş, standardı iyi yollar yapılmış. Hadim’e girerken tabeladaki nüfusla irkildim desem yeridir.
Küçük bir yerleşim alanı olan Hadim, yeşillikler içinde temiz havası, küçük bir kasaba görüntüsüyle eski Türk filmlerinden çıkmış gibiydi. Sakin ve huzurlu…
Huzur demişken Hadimi Hazretlerinin huzurunda olmanın ayrıcalığını da yaşadım. Nice talebeleri ve eserleri ile dönemin ve günümüzün önemli şahsiyetlerinden olan Hadimi Hazretlerinin mekânında olmanın verdiği haz ile geçen birkaç saatim unutulmayacaklar arasında yerini çoktan aldı.
Her yer kiraz desek olur. Kirazın bu kadar güzelini ben Hadim’de gördüm ve yedim.
Hadim, merkeze uzak olmanın handikabını sanki yaşamamış gibiydi.
Program, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla Hadimi Hazretlerinin türbesi önünde yapıldı. Bu son programı, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Hadim Kaymakamı Mehmet Demiral, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, bazı belde belediye başkanları, TYB Konya Şubesi yönetimi ve üye yazarlar ilgiyle takip etti.
TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, konuşmasında, "Bizim medeniyetimiz sevgi ve hoşgörü medeniyetidir, ilim medeniyetidir. Bilime, sanata, mimariye, dayanışma ve kardeşliğe şahitlik etmiş bir tarihe sahibiz. Bizler toprak değil, gönüller fethetmeyi hedef edinmiş bir milletin evlatlarıyız. Huzurunda bilindiğimiz Hadimi Hazretleri; 'Kâmil odur ki, koya her yerde bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser' demiştir.” dedi. 
Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu da konuşmasında, "Anlamlı bir mekânda anlamlı bir vesileyle bir aradayız. Hadimi Hazretleri, sadece bu yörenin iftihar ettiği biri değil, bütün dünyaya ışık veren, o kutlu medeniyet mirasımızın en önemli öncülerinden birisidir. Onun yerinde yeller esmiyor. Elhamdülillah onun yoluna sahip çıkan yeni nesiller geliyor ve iftihar ettiğimiz bu mirasa sahip çıkmak, onu anlamak, yeni nesillere aktarmak, o muhtevaya yeni eklemeler yapmak, katkıda bulunmak durumundayız.” dedi.
Dışişleri Bakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun anlayış, nezaket ve sevecenliğini de dile getirmek gerekiyor. Nice başarılı işlerin altına imza atacağından da hiç şüphem yok. Geniş vizyonu ile herkesin dikkatini çekmiş durumda. 
Ha bir de Hadim’in o güzel suyundan kana kana içmiş olarak Konya’ya dönerken içim rahat ve bu kadar uzak olmasına rağmen gittiğime hiç pişmanlık duymadan geri döndüm.
İnşallah daha geniş bir zamanda Hadim’i tekrar görürüm…  


1999 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret243333