• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Çoluk Çocuk Kitaplı Günlere
02/12/2013

İnsanın değerini ölçmek çok kolay değil. Baktığınız açıya göre farklı düşünceler serdedebilir, farklı yargılara varabilirsiniz.

Konu kitap olunca şöyle bir cümle kurmak yerinde olur sanırım:

"Bir insanın değeri okuduğu kitaplarla ölçmek mümkündür." Bu kesin bir kanaat olamaz elbette. Ama meselenin önemini izah etme açısından yabana atılır bir fikir olmadığını da söylemezsek haksızlık etmiş oluruz.

Aynı yoldan devam edersek okunan kitaplara göre kim olduğumuzu da ortaya koyabiliriz tabii ki. Okuyan insanın okumayanlardan farkını yaşarken net bir şekilde görüyoruz. Her şeyden önce okuma faaliyeti içerisinde olan kişinin, kendini ifade etmede, farklı düşünceler geliştirmede, değişik açıları kullanarak fikir beyan etmedeki üstünlüğünün yanı sıra konuşmasından davranışına kadar birçok alanda kendini hissettirecektir.

Kitap fuarları okuma kültürüne katkıda bulunma noktasında üst seviyede görev icra etmektedir. Kitap günlerinde ilk defa bu kadar çok kitabı bir arada görmek gibi inanılmaz bir güzelliğe ulaşmak mümkün oluyor. Kitapla hemhal olamayan insanlar açısından bu çok önemli bir farklılık. Kitap dostları içinse merak ettiği kitaplara ulaşma ve kitap alma zevkini tatma fırsatı…

Ayrıca kitaplar arasında dolaşırken geçen zamanın dünyalık telaş ve sıkıntıların unutulduğu nadir vakitlerden olduğunu da söylemek gerekir.

Bir yazarla iki kelam etmek, onu dinlemek, onunla hasbıhal etmek de işin tadı tuzu…

Özelde Konya Kitap Günleri, çocuklarımız için kitaba ulaşmanın yanında kitap sevgisini aşılama açısından da önem arz ediyor. Bir de Konya'da yaşayan yazarların okuyucusuyla buluşması var, bunu çok önemsemek gerekiyor. Onların okuyucuyla buluşması yazma isteklerini kamçılaması açısından bulunmaz bir fırsat. Yazar için okuyucu ve düşüncesi önemlidir. Belki de yazma hızıdır…

Kitap günleri sayesinde birçok tanınmış yazar Konya'da olacak. Bu durum yazar olma isteğini de kamçılama açısından kayda değer bir durum. Okuyucunun da bir gün kendisinin de yazar olabileceği veya en azından bunun hayalini kurabileceği ihtimal dâhilindedir.

Oku emir ile başlayan dinin inananları olarak okuma konusunda hassas davranmak görevimiz. Bu görev noktasında herkesin farklı yaklaşımları olabilir. Üzerimize düşen neyse onu en güzeli ile ifa etmek gerek.

Bu konuda öğretmenlerimiz genç dimağlara vitamin anlamına gelen kitap okumayı teşvik edecek davranışları öncelemelidir. Binlerce kitap arasında dolaşmalarının onlara farklı açılımlar sağlayacağı unutulmamalıdır…

Haydi, çoluk çocuk kitaplı günlere…

Kitabı sevmeye…

Kitabı görmeye…

Kitabı almaya…

Kitabı okumaya…2015 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KELAMDAN KALBE - 31/01/2024
Susmak...
ELVEDA HAYAT - 23/01/2024
Bir dedem vardı hayat dolu, öldü...
DİZİ OYUNCUSU GİBİ - 23/09/2023
Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yüktür.
NEDEN DİYE SORMAK GEREKİR - 11/09/2023
Neden? Bunca yolsuzluk neden? Dönen dalavereler neden?
FİRENİ PATLAMIŞ GENÇLİK - 29/08/2023
Lise eğitimi zorunlu hale getirildikten sonra iş çığırından çıkmış halde freni patlamış bir gençlik yetiştirmeye devam ediyor.
ETON KOLEJİ - 24/08/2023
Bir okul düşünün, ülke yönetimine gelenlerin çoğu orada yetişsin. Ülke entelektüellerinin tamamına yakını oradan mezun olsun. Sanatçılar, yazarlar, kültür adamları, bürokratlar…
PATATES KRİZİ - 03/08/2023
İlk insan ilk peygamber Hz. Âdem ve oğulları
MÜSRİF ADAM - 31/07/2023
Giysilerin en güzeli olan takva elbisesidir. İnsanın süsüdür, gönlünün aydınlığıdır…
KELAMDAN KALBE - 25/07/2023
İyi dinlemek kadar etkili bir başka yol da iyi konuşmaktır. İyi konuşmanın etkisi, yan etkisi ve doğrudan etkisi saymakla bitmez.
 Devamı
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret323882